جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان البرز

city
   
 
  • واحدهای تولیدی، صنعتی و صنفی به دقت رصد، پایش و ارزیابی می شوند

   واحدهای تولیدی، صنعتی و صنفی به دقت رصد، پایش و ارزیابی می شوند

   واحدهای تولیدی، صنعتی و صنفی به دقت رصد، پایش و ارزیابی می شوند

   هشتم تا ۱۴ آبان ماه هر سال هفته پدافند غیر عامل است. امسال این هفته تحت عنوان "پدافند غیر عامل، افزایش بازدارندگی در سایه حماسه حسینی" نامگذاری شده است. به همین مناسبت گفتگویی با دکتر شاهمرادی؛ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز انجام داده ایم که از نظرتان خواهد گذشت.

   .

   در ابتدا تعریفی از پدافند غیرعامل ارائه دهید.

   پدافند غیرعاملِ غیرنظامی یعنی مجموعه اقدامات غیرمسلحانه‌ای که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیت‌ها، ارتقای پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدات و اقدامات نظامی دشمن می‌شود. این تعریفی ست جامع که مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۱۳۸۶ به‌منظور پوشش کامل پدافند غیرعاملِ غیرنظامی ارائه داده است.

   لطفا بصورت اجمالی در خصوص وظایف سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز در حوزه پدافند غیرعامل بفرمایید.

   ذخیره‌سازی کالاهای اساسی، شناسایی و اولویت‌بندی صنایع و مراکز مهم در عرصه صنعت،معدن و تجارت، برنامه ریزی در راستای تداوم چرخه خدمات ضروری در این بخش ها، توانمندسازی بخش های مخلتف در مواجهه با موارد اضطراری و پیش‌بینی نقاط آسیب زا در زمینه هایی چون صنایع، معادن و مراکز تجاری- بازرگانی مرتبط با مردم، گوشه ای از وظایف اصلی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز در حوزه پدافند غیرعامل به شمار می رود.

   پرداختن دقیق به حوزه HSEE در حوزه صنایع امری بسیار مهم در راستای پدافند غیرعامل است. سازمان در این باره چه اقداماتی انجام داده است؟

   در این راستا یکی از مهم ترین اقداماتی که تاکنون صورت گرفته بحث ممیزی واحدهای صنعتی است که مشترکا حوزه HSEE شهرکهای صنعتی و حوزه HSEE سازمان در حال انجام آن هستند و تک تک واحدهایی که احتمال آتش سوزی، نشت مواد شیمیایی و مواردی از این قبیل را دارند به دقت آنالیز و ممیزی شده اند. البته در فاز نخست این پروژه 500 واحد مورد بررسی دقیق قرار گرفته و دستورالعمل هایی علمی و حرفه ای دقیقی برای جلوگیری از بروز مشکلات به آنها اعلام شده که البته بر حُسن انجام آن نیز نظارت های لازم صورت می پذیرد.

   در زمینه اصناف و کالاهای اساسی به خصوص اقلام غذایی چه کارهایی صورت گرفته است؟

   ما در حوزه بازار و اصناف رصد و پایش کاملی را داشته و داریم. همچنین در بحث تنظیم بازار نیز موجودی کالاهای استراتژیک استان بدقت مورد ارزیابی روزانه قرار می گیرد که به فضل خدا با پایش های صورت گرفته هیچ مشکلی در زمینه تامین کالاهای اساسی در استان وجود ندارد و ذخیره بسیار مناسبی برای اقلام اساسی مردم عزیز استان در انبارها موجود است.

   در استان کارخانه هایی هستند که تولید آنها برای کشور حایز اهمیت است برای آنها چه برنامه هایی در دستور کار قرار دارد؟

   اقدام دیگر ما در حوزه پدافند غیر عامل این است که واحدهای تولیدی استراتژیک استان شناسایی و چالش های شان بررسی شده اند. بر همین مبنا برای این واحدها در بُعد تامین مواد اولیه، انرژی های جایگزین و راهکارهایی جهت جلوگیری از توقف فعالیت، تدابیر لازم اندیشیده شده است.

   و در خاتمه اگر نکته ای باقی مانده است بفرمایید.

   به‌یقین بحث پدافند غیرعامل یک عملیات گسترده است که آموزش، تداوم، تخصص و حساسیت ویژه ای را می طلبد. در همین راستا آموزش کارکنان سازمان و کارکنان واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی، اجرای مانورها و برگزاری جلسات منظم نیز از جمله اقدامات دیگر سازمان در زمینه پدافند غیرعامل است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 3,098,346
تعداد بازدید امروز : 58
آخرین به روزرسانی : 13:49  1398/04/24